Fransa : Geleceğin ebeveynleri için “Tereyağlı makarna” derneğinden kitap

2017 yılında, Pâtes au beurre derneğine “psişik hamilelik” konulu kamu sağlığı kitapçığını oluşturması için 18.500 euro verildi. Kitapçık, hamilelik sırasında biraz fazla baskıcı, psişik ve duygusal yönleri ihmal eden bir tıbbi bakıma maruz kalan annelere seslenirken,  doğum odasına davet edilseler de, hamilelik ve doğum macerasına tam olarak katılamayan babaları da unutmuyor.

1999 yıında Nantes’da psikolog ve psikanalist Sophie Marinopoulos’un kurduğu “Pâtes au Beurre,” ebeveyn ve çocuk arasındaki bağlantıları sağlamlaştırmayı hedefliyor. Aynı zamanda ebeveyn ve yarının ebeveynlerini desteklemekteki uzun deneyimini daha da zenginleştirmek istiyor.   “Bize duygusal yakınlığın ne anlama geldiğini ve tıp dünyasının gelecek bebeğin sağlığı hakkındaki tüm rahatlatıcı sözlerine rağmen, yok yere duyulan endişe, korku, garip fikirler, kaçma isteği veya her şeye son verme arzusunun nasıl çıkıverebildiğini gösterdiler. Bu düşünceleri dile getirecek, bırakacak ve kontrol altında tutacak bir yer yoktu (...). İşte, anne için olsun, baba için olsun, psişik hamilelik bu anlama geliyor.”

2000 adet basılan bu kitapçık, metni güçlendiren resimlerle bezenmiş. İki eşit bölümden oluşuyor. Birincisi geleceğin annesine - hamilelik sırasında zamanın geçişi, hormonların önemi, cinsel hayat hakkında başlıklar ile - ikincisi ise geleceğin babasına adanmış - erkeğin statüsünün değişmesi, duygulara ayrılan yer, metamorfoz halindeki eşinin “endişe verici garipliği”...